SGK Çölyak Yardımı Ödeme Miktarı

Glutensiz yaşamını paylaş
Diğer çölyaklılara faydalı olmak için bir şeyler yaz!
Hemen başla!

admin

Yönetici
Yönetici
2 Ara 2019
31
7
26
SGK tarafından çölyak hastalarına yardım ödemesi yapılmaktadır. Bilindiği üzere çölyak hastalığı yaşam boyu glutensiz diyet gerektiren bir ince bağırsak hastalığıdır. Bununla birlikte çölyak hastalarının sadece glutensiz besin tüketmesi gerekir. Bu ürünlerin fiyatı, diğer ürünlerden biraz daha yüksek olduğu için devlet destekleri kapsamında değerlendirilerek her ay çölyaklılara ödeme yapılır.
Glutene karşı ince bağırsağın oluşturduğu duyarlılık sonucunda hastaların glutenli ürünleri tüketmesi oldukça zararlıdır. Yaşam boyu diyet dışında herhangi bir tedavisi olmayan çölyak hastalığıyla ilgili SGK ödeme miktarları yazımızın devamında paylaşılmaktadır.
SGK Çölyak Yardımı Ne Kadar?
SGK çölyak yardımı ödeme miktarı her yaş grubuna özel olarak sunulmaktadır. 2017 yılında son kez güncellenen ve günümüze kadar sunulan çölyak desteği ödeme miktarları yaş gruplarına göre aşağıdaki gibidir;
  • 15 yaş ve daha üzerindeki hastalara aylık 108.75 TL
  • 5 ile 15 yaş arasındaki çölyaklılara 120 TL
  • 0 ile 5 yaş arasındaki çölyaklı çocuklara aylık 78.75 TL destek ödemesi yapılmaktadır.
SGK çölyak ödemeleri her ayın 2. haftasında hesaplara yatırılmaya başlanır. Her ayın 14’üne kadar yatırılan çölyak ödemeleri anlaşmalı bankaların yanı sıra PTT hesaplarına da yatırılmaktadır.
Çölyak Ödemesi Almak için Hangi Şartlar Gerekli?
SGK çölyak ödemesi almak için bireylerin bazı şartlara uyum sağlaması gerekiyor. İlk olarak çölyak hastası olunduğuna dair devlet ya da şehir hastanelerinden Gastroenteroloji bölümünde tetkik yaptırılmalıdır. Bu tetkikle beraber en az 1 sene geçerliliği olan çölyak raporu alınmalıdır. Daha sonra SGK’ya götürülmesi gereken belgeler şu şekilde olacaktır;
  • Nüfus cüzdanı ve fotokopisi
  • Son 6 ay içinde çektirilmiş olan 2 adet biyometrik veya vesikalık fotoğraf
Çölyak hastasının 18 yaşının altında olması durumunda başvuru süreci ebeveynler aracılığıyla yapılabilir.
SGK Çölyak Yardımı Sorgulama Nasıl Yapılır?
SGK çölyak yardımı sorgulama işlemleri e-Devlet üzerinden yapılabilmektedir. Ayrıca anlaşmalı bankalardan olan Vakıfbank’ın mobil uygulaması, internet şubesi ve çağrı merkezi üzerinden de çölyak para yardımı sorgulanabilmektedir.
Çölyak yardım desteği alabilmek için hastaların kendi adına Vakıfbank, Halk Bankası, Ziraat Bankası ve PTT üzerinden hesap açtırması şarttır.