SGK Çölyak Yardımı Başvuru Belgeleri

Glutensiz yaşamını paylaş
Diğer çölyaklılara faydalı olmak için bir şeyler yaz!
Hemen başla!

admin

Yönetici
Yönetici
2 Ara 2019
31
7
26
Sadece çölyak hastaları için SGK tarafından sunulan çölyak yardımı, 2017’de güncellenen miktarlarla beraber sunulmaya devam edilmektedir. Öncelikle çölyak hastalığı en çok genetik olarak ortaya çıkan bir ince bağırsak rahatsızlığıdır. İnce bağırsakların arpa, çavdar, yulaf ve buğday gibi besinlere karşı gösterdiği reaksiyon sonucunda hastaların yaşam kalitesi düşmektedir. Mide bulantısı, kusma ve baş ağrısıyla beraber ilerleyen dönemlerde farklı hastalıklara davetiye çıkaran çölyak hastalığıyla ilgili herhangi bir tedavi bulunmamaktadır. Sadece hastalar yaşam boyu glutensiz diyet yapabilir ve yasaklı olan gıdalardan tüketemez.
SGK çölyak yardımı, hastaların besinlerden yararlanabilmeleri için sunulmaktadır. Çünkü günümüzde glutensiz gıdaların fiyat olarak diğer ürünlere karşı daha yüksek rakamlarla satışa çıkarıldığı bilinmektedir. Özel olarak üretilen ve glutenden arındırılan yiyecek ve içecekler için belirli yaş aralıklarında farklı yardımlar yapılmaktadır. Bu noktada SGK’ya başvurması gereken çölyaklıların bazı belgeleri de hazırlaması şarttır.
Çölyak Desteği Alabilmek için Hangi Belgeler Gerekli?
SGK çölyak yardımı başvuru belgeleri kapsamında hastaların ilk olarak çölyak raporuna sahip olması gerekir. Yani hastanelerin Gastroenteroloji bölümünden çölyak teşhisinin konulduğuna dair bir rapor ile SGK’ya başvuru yapılabilir. Ayrıca başvuru sürecinde hastalardan 2 adet biyometrik fotoğraf ve T.C. kimlik belgesi ile fotokopisi talep edilecektir. Başvurunun yapılmasından sonra SGK gerekli incelemeleri tamamlayacak ve hastalara aylık çölyak para yardımı yapacak.
Sosyal Sigortalar Kurumu tarafından incelenen belgeler, olumlu geri dönüş sonucunda hastalara iletilir. Bu süreçte çölyak parası alabilmek için hastaların SGK anlaşmalı bankalardan kendi adına bir hesap açtırması gerekiyor. Akbank, Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank ya da PTT üzerinden açılacak hesaplara her ayın 8’i ile 14’ü arasına çölyak parası yatırılmaktadır.
Çölyak Para Yardımı Ne Kadar?
2020 çölyak para yardımı yaş aralıklarına göre değişmektedir. İlk olarak 0-5 yaş aralığındaki çölyak hastalarına aylık 78.75 TL destek verilir. 5-15 yaş arasındaki çölyaklılara ise 120 TL aylık destek sunulmaktadır. Son olarak 15 yaş ve üzerindeki hastalara da her ay 108.75 TL çölyak yardımı yapılır.
Yaşam boyu glutensiz diyet gerektiren çölyak hastalığının teşhisi konulduktan hemen sonra tüketilebilecek besinler, doktorun hazırladığı beslenme listesiyle belirlenir.