SGK Çölyak Devlet Yardımı Ödemeleri 2020 Ne Kadar?

Glutensiz yaşamını paylaş
Diğer çölyaklılara faydalı olmak için bir şeyler yaz!
Hemen başla!

admin

Yönetici
Yönetici
2 Ara 2019
31
7
26
Sosyal Güvenlik Kurumu’nun çölyak hastaları için her ay yaptığı ödemelere, çölyak para yardımı adı verilir. Bu yardımdan yararlanmak isteyenler SGK’ya yapacağı başvurunun ardından onay bekledikten sonra aylık ödeme alabilir. Çölyak hastalarının beslenme düzeni, sağlıklı bireylerden farklı olduğu için bu gıdaların masrafları da yüksektir. Çünkü çölyak hastaları sadece glutensiz gıdalar tüketebilir. Aynı zamanda içecek konusunda da hazır gıdaların yerine her zaman glutensiz içecekler tercih edilmelidir.
Çölyak Para Yardımı Ne Kadar?
Genetik ya da sonradan oluşabilecek çölyak hastalığı bir sindirim rahatsızlığıdır. Çölyak teşhisi konulan hastalar arpa, yulaf, çavdar ve buğday içeren herhangi bir ürün tüketemez. Bu durum ince bağırsakta ciddi reaksiyonlar oluşturduğu için sağlık açısından da olumsuz durumlara davetiye çıkarır. Ayrıca çölyak için kalıcı bir tedavi olmadığından sadece yaşam boyu diyet uygulaması devam eder.
SGK çöylak devlet yardımı ödemeleri 2020 yılında yaş gruplarına göre değişmektedir. 5 yaşına kadar olan çölyak hastalarına verilen para yardımı 78,75 TL olarak belirlenmiştir. 5 yaşından 15 yaşına kadar olan hastalara ise 120 TL her ay ödeme yapılmaktadır. Son olarak 15 yaş itibariyle çölyak hastalarına 108,75 TL destek sağlanır.
Çölyak Para Yardımı Nasıl Alınır?
Çölyak para yardımı PTT, Vakıfbank, Ziraat Bankası, Akbank ya da Halk Bankası üzerinden açılan hesaplara yatırılmaktadır. Ancak bu destekten faydalanabilmek için hastaların çölyak raporuna sahip olması gerekir. Şehir ya da devlet hastanelerinden alınacak bu rapor ile beraber T.C. kimlik belgesi ve 2 adet biyometrik fotoğraf ile SGK’ya başvurulur. Yapılan değerlendirmelerin ardından da her ayın 8-14’ü arasında çölyak para yardımı hastaların hesaplarına yatırılır.
2020 Çölyak Para Yardımı Nasıl Sorgulanır?
SGK tarafından sunulan çölyak para desteği alanlar her ayın 8’i itibariyle sorgulama yapabilir. 2020 çölyak para yardımı sorgulama işlemleri e-Devlet portalı üzerinden gerçekleşmektedir. Ayrıca bu yıl için çölyak para desteğinde herhangi bir güncellemenin olup olmayacağı bilinmemektedir. 2017 yılında güncellenen çölyak para desteği ile ilgili çölyak derneklerinin faaliyetleri kapsamında değişmeler yaşanabilir.
Hem ülkemizde hem de dünyada milyonlarca kişi çölyak tehdidi altındadır. Bu yüzden genetik faktörlerin yanı sıra sağlıklı beslenme sürecine uyum sağlamak, çölyak oluşma riskini azaltacaktır.