Glutensiz Şehriyeli Domates Çorbası

Glutensiz yaşamını paylaş
Diğer çölyaklılara faydalı olmak için bir şeyler yaz!
Hemen başla!
5 Haz 2020
4
2
1
samsun
Merhabalar glutensiz şehriyeli domates çorbası tarifimi paylaşacağım sizinle. Denemenizi mutlaka tavsiye ederim. Tam anlamıyla bir besin deposu. :)

Malzemeler:
  • 4-5 Adet domates (Ben yazın dolaba koyduğum menemenlik domateslerden kullandım çok daha lezzetli oluyor imkanınız varsa tavsiye ederim.)
  • 2 adet kapya biber
  • 2 kaşık tereyağı
  • 1 kaşık tepeleme glutensiz un (Sinangil glutensiz un kullandım ben)
  • 1 su bardağı süt
  • 2-3 bardak kadar sıcak su
  • 1 çay bardağı glutensiz şehriye (Beşler glutensiz tel şehriye kullandım ben)
  • 1-2 kaşık salça (domates-biber karışık salça kullandım
  • Tuz-karabiber-pul biber- kekik
Yapılışı:

Unu tereyağında biraz kavurun ardından yavaş yavaş süt ekleyin. Topaklanmaması için sürekli karıştırın. Bir kaç dakika sonra 2-3 bardak kadar sıcak su ekleyin. Daha sonra küçük küçük doğaranan biber ve domatesler eklenir(Domatesler rendelenmiş ve kabukları soyulmuş olmalı). Su miktarı çorbanın kıvamına göre çoğaltılabilir. Sıcak suda seyrelttiğiniz saçayı çorbaya ekleyin. Güzelce çorbayı pişirin. Tuzunu ekleyin daha sonra pişmiş olan çorbayı blenderdan geçirin. Ardından tekrar ocağın üzerine koyup şehriyesini ve baharatlarını çorbaya ekleyip biraz daha pişirin. Şehriyesi pişince çorbanızda hazır olacak.

Not: Sıcak su yerine et veya tavuk suyu da kullanabilirsiniz çok daha lezzetli olacaktır. Afiyet olsun :)
7af1c2f8-01b8-4656-951e-0b88ba89ff6c.jpg

• Love
Tepkiler: admin