Glutensiz San Sebastian Cheesecake

Glutensiz yaşamını paylaş
Diğer çölyaklılara faydalı olmak için bir şeyler yaz!
Hemen başla!

Beğenndiniz mi?

• Çok Lezzetli

Kullanılan: 3 100.0%
  • Daha İyi Olabilir :)

Kullanılan: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    3

Zeynep

Moderatör
9 Ara 2019
15
18
6
Kars
Merhabalar. Enfes bir glutensiz Cheesecake tarifi paylaşacağım sizlerle. Çölyaklılar San Sebastian' dan mahrum kalmamalıydı :)

Malzemeler:
  • 600 gr Pınar Beyaz (180 gr olanlardan 4 kutu aldım ben. 3 kutusunu kullandım, 4. kutunun da 1/3 ini kullandım. Ölçü tam oldu.)
  • 100 gr Krema (100 ml krema aldım. 7 yemek kaşığı kullandım tarife)
  • 100 gr toz şeker (1 su bardağı toz şekere denk geliyor)
  • 1 paket vanilya (Dr. Oetker vanilya glutensiz)
  • 20 gr Mısır nişastası (2 buçuk yemek kaşığı mısır nişastasına denk geliyor)
  • 210 gr yumurta (Tahminen 4 tane yumurtaya denk geliyor.)
Yapılışı:
Öncelikle bütün malzemelerin oda sıcaklığında olmasına dikkat edelim. Oda sıcaklığındaki malzemelerden Pınar Beyaz' ı , kremayı ve toz şekeri bir kaba alıp mikser yardımıyla düşük seviyede tamamen homojenleşinceye kadar çırpalım. ardından mısır nişastasını ve vanilyayı ekleyip çırpalım. Daha sonra yumurtaları teker teker karışıma ekleyip çırpalım. Hepsi aynı anda eklenmeyecek. Teker teker çırptıkça ekleyeceğiz yumurtaları.

Kalıbı hazırlayıp içine yağlı kağıdı yerleştirelim. Yağlı kağıdı önce buruşturursanız daha kolay şekil alacaktır. Hazırlamış olduğumuz karışımızı süzgeçten geçirerek kalıba dökelim.
Hava kabarcıklarını söndürmek için kalıbı hafifçe tezgaha vurun.

200 derece ısıya ayarlanmış fırında, fansız ve turbosuz ayarda sadece alt üst ısı ile 30-35 dakika pişirelim. Ben içi iyi pişsin diye 40 dakika pişirdim. Çok geldi 40 dakika. Bence maksimum 35 ideal. Daha yumuşak isterseniz 30 dk da olabilir.

Fırından çıkardıktan sonra bir süre dışarda bekletip ardından buzdolabına koyabilirsiniz. 1 gün dolapta beklemesi en ideali. Ama aceleniz varsa en az 3-5 saat arası bekletmelisiniz.
Cheesecake önce çok kabarıyor ardından iniyor. Merak etmeyin olması gereken bu.

Önemli Not:
Tarif 18 cm kalıp için uygundur. 24 cm kalıpta yapacaksanız malzeme ölçülerini iki katı kadar kullanabilirsiniz.

Püf Noktaları:
  • Malzemeler oda sıcaklığında olmalı.
  • Ölçüyü tam yapmalısınız. Göz kararı yapmamanızı tavsiye ederim.
  • Dilerseniz üzerine meyve sosu ya da vişne veya çilek reçeli dökerek de deneyebilirsiniz. Ben öyle de çok sevdim.
Afiyet olsun :)

IMG_0340.JPGIMG_0348.JPG IMG_0336.JPG

Son düzenleme:
  • Like
Tepkiler: admin ve Pelin

Pelin

Yeni üye
9 Ara 2019
9
6
6
RİZE
Bayılırım Cheesecake' e. Çölyak' tan önce severek yerdim. Sonrasında aynı lezzeti yakalayamam diye hiç denememiştim. Heyecanlandım şu an. Hemen yapacağım :love:

• Like
Tepkiler: Zeynep