Glutensiz Poğaça

Glutensiz yaşamını paylaş
Diğer çölyaklılara faydalı olmak için bir şeyler yaz!
Hemen başla!

efeninannesi

Yeni üye
11 Ara 2019
6
2
6
İstanbul
Merhabalar. Oğlumun beslenme çantası için hazırladığım poğaça tarifini sizlerle paylaşacağım. Ben bazen çok miktarda yapıp buzluğa atıyorum ihtiyaç halinde çıkarıyorum. Sıcak yemek isterse Efe , hemen tost makinesinde ısıtıyorum. Bazen de taze taze yapıp anlık tüketiyoruz. Yumuşak ve lezzetli oluyor. Biz bu tarife bayılıyoruz. Deneyip yorumlarınızı paylaşmanız beni çok mutlu eder:)
Malzemeler:
  • 4 su bardağı un (en güzel Sinangil glutensiz un ile oluyor ama varsa elinizde diğer unlar onlarla da olur )
  • 1 adet yumurta (oda sıcaklığında olacak)
  • 1 çay bardağı sıvı yağ
  • 1 su bardağı ılık süt
  • 1 tatlı kaşığı kadar tuz
  • 1 yemek kaşığı toz şeker
  • 1,5 tatlı kaşığı kabartma tozu(yaklaşık 1,5 paket kadar Dr. Oetker kabartma tozu
  • 2 kaşık kadar yoğurt (ekstra yumuşaklık katıyor)
İç Malzemeleri:
  • 1 su bardağı tuzsuz lor peynir ( Ben biraz da kaşar peynir koyuyorum. Lor yoksa beyaz peynir de kullanabilirsiniz)
  • Yarım demet doğranmış maydanoz
Üzeri İçin Malzemeler:
  • 1 adet yumurtanın sarısı
  • Susam ve çörek otu( Dilediğiniz kadar)
Yapılışı:
Malzemeleri hamur kabının içinde karıştırıp güzelce yoğuruyoruz. Poğaça hamuru kıvamına gelince dilediğimiz gibi şekil veriyoruz. Üstüne yumurta sarısını sürüp çörek otu ve susamı serpiştirip 25 dk kadar fırında pişiriyoruz. Süresi fırınınıza göre değişiklik gösterebilir mutlaka takip ediniz.​

Püf Noktaları:
  • Kabartma tozunu un ile karıştırıp eklerseniz daha iyi dağılacaktır.
  • En önemli püf noktası ise eklediğiniz yoğurt arkadaşlar. Yoğurt kabının içindeki suyunu da bir iki kaşık kadar poğaçaya eklerseniz yumuşacık puf puf oluyor. Bunu asla unutmayın. Denerseniz pişman olmazsınız. Şimdiden afiyet olsun :)AD191ADF-AC9B-4947-A14C-720F48C6334E.jpeg

• Like
Tepkiler: admin ve senaa