Glutensiz Pizza

Glutensiz yaşamını paylaş
Diğer çölyaklılara faydalı olmak için bir şeyler yaz!
Hemen başla!

Tarifimi beğendiniz mi?

• Evet

Kullanılan: 1 100.0%
  • Evet :)

Kullanılan: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    1

senaa

Yeni üye
9 Ara 2019
16
7
6
Kars
Merhabalar. Sitede öyle güzel tarifler var ki bir tane de ben ekleyeyim dedim :)
Harika bir glutensiz pizza tarifi vereceğim. Üstelik çok pratik bir tarif. Yeterki canınız istesin pizzanız hemen hazır. Vereceğim tarif 2 tepsilik. Verdiğim ölçüyle yapıp hamuru ikiye bölüp hamurun yarısını dolaba koyabilirsiniz. Ya da verdiğim ölçünün yarısı ile 1 tepsilik yapabilirsiniz.

Malzemeler:
  • 1 Adet yumurta
  • 1 paket (500 gr) Sinangil glutensiz un
  • 2 kaşık sıvı yağ
  • 1 kaşık elma sirkesi ( evinizde varsa doğal sirke en faydalısı)
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 su bardağı ılık süt ( hamurunuzun durumuna göre sütün miktarını arttırabilirsiniz.)
  • 1 paket maya (Aceleniz varsa 1 paket Dr. Oetker kabartma tozuyla yapabilirsiniz. Kabartma tozu ile yaparsanız mayalanmasını beklemenize gerek yok. Ama bence mayayı tercih etmelisiniz çok daha lezzetli oluyor)
  • 1 çay kaşığı kadar şeker
Yapılışı:
Malzemeleri güzelce karıştırıp mayalanması için bir kabın içersine koyun ve güzelce sarın. 1 -1 buçuk saat kadar mayalanmasını bekleyin. Hamur cıvık bir hamur olacak. Ardından bir tepsiye yağlı kağıt koyun. Mayalanan hamurun yarısını alıp güzelce fırın tepsisine yayın 20 dk kadar bekleyin. Hamuru tepsiye incecik yayarsanız daha lezzetli oluyor.
Bir sosluğun içine 2 kaşık salça koyup sıcak su ile sulandırın. İçine kırmızı biber ve kekik koyun(isteğe bağlı) Ardından salçalı sosu hamurun üzerine güzelce yayın: az olduğunu düşünürseniz salçayı arttırabilirsiniz. Daha sonra dilediğiniz pizza malzemelerini hamura orantılı bir şekilde dağıtın.
200 derece ısıtılmış fırında güzelce pişirin. Güzelce pişsin diyorum çünkü içi hamur kalmamalı :)
Umarım beğenirsiniz afiyet olsun.
glutensiz pizza.jpeg

• Like
Tepkiler: admin