Glutensiz Kabak Tatlısı

Glutensiz yaşamını paylaş
Diğer çölyaklılara faydalı olmak için bir şeyler yaz!
Hemen başla!

Pelin

Yeni üye
9 Ara 2019
9
6
6
RİZE
Merhabalar. Çok sevdiğim ve tereddüt etmeden gönül rahatlığıyla tükettiğim bir tatlının tarifini vermek istiyorum. Kabak bildiğiniz üzere glüten içermiyor zaten. Ama servis aşamasında kullandığımız malzemelere de dikkat etmemiz gerekiyor. Çok severek yaptığım ve tükettiğim kabak tatlısının tarifini yazacağım şimdi. Kabak hem çok sağlıklı hem de çok pratik bir tarif.

Malzemeler:
Bal kabağı (Tüketmek istediğiniz kadar)
Toz şeker (Torku glütensiz olduğunu teyit eden markalardan biri. Torku kullanmanızı tavsiye ederim.)
Tahin (Koska tahin kullanabilirsiniz)
Ceviz

Yapılışı:
Göz kararı bir tarif olacak ama lezzeti de buradan geliyor bence :) Kabakları bir gece önceden veya en az 4-5 saat önceden suya yatırıyoruz. Üzerini kapatacak kadar toz şeker döküyoruz. Şekerli olsun isterseniz toz şekerin miktarını arttırabilirsiniz. Ardında beklemeye bırakıyoruz. Kabaklar beklerken şekerle birleşince suyunu salıyor. Bekleme süresi ne kadar çoksa o kadar yumuşak ve lezzetli oluyor. Suyunu saldıktan sonra şekerle suyu karıştırıp ocağın altını açıyoruz. Kısık ateşte pişirmeye başlıyoruz. Çatalla ara ara yumuşaklığını kontrol edip dilediğimiz yumuşaklığa ulaşınca ocağı kapatıp soğuması için bir kabın içine alıyoruz. Soğuduktan sonra üzerine isteğe bağlı olarak tahin ve bol ceviz döküp servis yapıyoruz. Afiyet olsun :)

Önemli Tavsiyeler:

Kabağı bir gece önceden şekerleyip bekletmek en doğru yöntem. Bekletmek için hiç vaktiniz yoksa kabağın miktarına göre yaklaşık olarak bir çay bardağı veya su bardağı kadar su döküp üzerine şekeri döküp hemen pişirebilirsiniz.


IMG_04452.jpg