Glutensiz Hayat Nasıldır?

Glutensiz yaşamını paylaş
Diğer çölyaklılara faydalı olmak için bir şeyler yaz!
Hemen başla!

admin

Yönetici
Yönetici
2 Ara 2019
29
7
26
Günümüzdeki pek çok birey glutensiz yaşamak için diyet uygulamalarına başvurmaktadır. Ancak bu süreç sadece çölyak hastaları için geçerlidir. Yani glutensiz hayat nasıldır sorusuna verilecek yanıtlar arasında elbette bu seçeneğin her zaman sağlıklı olduğu unutulmamaktadır. Haliyle çölyak teşhisi konulan hastaların hızlı bir şekilde glutensiz diyete başvurması ve bu diyete alışması gerekir.

Gluten Nedir?
Yulaf, arpa, buğday ve çavdar gibi tahıl çeşitlerinde yer alan protein türüne, gluten denir. Gluten ayrıca elastik protein gurubunda yer alır. Tarihsel süreçte tahılların oluşumundan günümüze kadar olan süreçte doğal bir protein olarak tüketilmektedir. Bu proteinler su alarak şişme özelliğine sahiptir. Gündelik yaşamda birçok faydası bulunan glutenin gevrek ve yumuşak ürünlerin tamamında yer aldığı unutulmamalıdır.

Gluten normalde zararlı bir protein değildir. Ancak bazı insanların ince bağırsaklarında gluten proteinine karşı hassasiyet oluşmuştur. Genetik olarak yaşanan bu süreçle beraber sindirim bozukluğunun derecesi artmaktadır. Çölyak hastaları glutenli gıda tükettiği zaman bağırsakların verdiği ani tepkiden dolayı baş ağrısı, mide bulantısı ve kusma gibi sorunlarla karşılaşmaktadır.

Çölyak Dışı Gluten Duyarlılığı
Sadece çölyak hastalarında değil, sağlıklı bireylerde de glutene karşı hassasiyet oluşabilir. Günümüzde bu durum tartışılmaya devam edilse de hastalar ve sağlıklı bireyler glutensiz hayat nasıldır sorusunun yanıtlarını merak etmektedir. Öncelikle insanlar yaş ve faaliyet faktörüne bağlı olarak her zaman dengeli ve düzenli beslenmek zorundadır. Sürekli glutenli gıdaların tüketilmesi de bir süre sonra gluten duyarlılığına neden olabilir. Bu yüzden unlu mamul ve ekmek tüketiminde aslında her insanın kısıtlama getirmesi önemlidir.

Glutensiz Diyet Faydalı mı Zararlı mı?
İçeriğinde birçok protein ve lif türü barındıran gluten ile ilgili merak edilen sorulardan biri de glutensiz diyetin yararlı mı yoksa faydalı mı olduğudur. Öncelikle bu sorunun yanıtı kesin bir dille aktarılamaz. Çünkü her bireyin genetik yapısı farklıdır. Örneğin, çölyak hastalığına sahip olan bireylerde glutensiz diyet yaşam boyu zorunluyken, sağlıklı olan bireyler de kimi zaman glutensiz diyete başvurabilir. Genelde zayıflamak için tercih edilen bu diyetin aslında sağlıklı kişiler tarafından uygulanmaması gerekir. Bunun nedeni ise vücudun gluten proteinine ihtiyaç duymasıdır.

Glutensiz Diyetin Zararları Nelerdir?
Glutensiz diyetin zararlarıyla ilgili bireylerin sahip olması gereken bazı durumlar bulunmaktadır. 100 kişinin takip edildiği bir araştırma sonucunda glutensiz beslenmenin vücuda nasıl etki ettiği ortaya çıkarılmıştır. Ayrıca sağlıklı bireylerin uzun bir süre gluten tüketmemesi nedeniyle kalp hastalıklarına yakalanma riskinin arttığı tespit edilmiştir. Haliyle glutensiz diyetin sadece çölyak hastaları için zorunlu olduğu bir kez da kanıtlanmıştır.

Özet olarak glutensiz diyetin zararları şu şekilde sıralanabilir;
  • Maliyetlidir.
  • Kabızlığa neden olabilir.
  • Besin eksikliği riski oluşturabilir.
Glutensiz Diyetin Yararları Nelerdir?
Glutensiz ürünlerin sadece çölyak hastalarına yararı vardır. Ancak bu yarar da yaşanabilecek komplikasyonların engellenmesidir. Yani sağlıklı bireyler glutensiz diyeti tercih ettiğinde, vücut için gerekli olan tahılları tüketmemiş olur. Bu durumda da çeşitli kalp hastalıklarının ortaya çıkması beklenebilir. O halde glutensiz diyetin sağlıklı insanlar için bazen risk oluşturabileceği unutulmamalıdır.

Gluten proteininin sınırlandırılması ise aşağıdaki faydaları beraberinde getirebilir;
  • Sindirim sorunları giderilebilir.
  • Enerjiyi artırabilir.
  • Zayıflamaya yardımcı olabilir.
Sindirim problemleri üzerinde oldukça etkili olan glutensiz diyet, yorgunluk, ishal, kabızlık, gaz ve şişkinlik gibi durumları ortadan kaldırabilir. Her bireyin vücut yapısı farklı olduğu için yararların ya da zararlarının ne şekilde ortaya çıkabileceği bilinmemektedir. Ancak uzmanlar glutensiz diyet ile ilgili olarak sadece çölyak hastalarına özel programlar uygulamaktadır.