Glutensiz Hamburger Tarifi

Glutensiz yaşamını paylaş
Diğer çölyaklılara faydalı olmak için bir şeyler yaz!
Hemen başla!
5 Haz 2020
4
2
1
samsun
Merhabalar. Çok beğendiğim ve sizlerinde beğeneceğini düşündüğüm bir hamburger tarifi vereceğim. Hamburger Çölyak hastalarının en çok özlediği şeylerden biri bence. Bu tarife bayılacaksınız ve kesinlikle vazgeçemeyeceksiniz.

Malzemeler;
Ekmek malzemeleri:

• 2 buçuk su bardağı glutensiz un (Sinangil kullanabilirsiniz)
  • 1 çay bardağı ılık süt
  • Yarım çay bardağı ılık su
  • 1 paket maya
  • Yarım çay bardağı sıvı yağ
  • 1 adet yumurta
  • 2 tatlı kaşığı şeker
  • 1 tatlı kaşığı tuz
Malzemeleri karıştırıp güzelce yoğurun hafif cıvık bir hamur olacak. Daha sonra hamurun üzerini önce dolap poşetiyle ardından sıcak tutması için bir bezle kapatıp ılık bir ortamda mayalanması için bekletin. Yaklaşık olarak 1 buçuk saat kadar bekletebilirsiniz ardından hamuru hafif unlayıp rulo haline getirin daha sonra hamur bıçağıyla 4 parçaya ayırın. Ayırdığınız parçaları yuvarlak hale getirip yapılı kağıt koyduğunuz tepsiye yerleştirin. 20 dk kadar tepsi mayası olmasını bekleyin. Ardından isteğinize göre hafif sulandırdığınız yoğurttan sürüp üzerine susam dökebilirsiniz. Ben susamlı daha çok sevdim.
Resimlerde gösterdiğim gibi yağlı kağıdı ekmeklerin etrafına sararsanız daha orantılı pişecektir.
Ben lezzetine tek kelimeyle bayıldım.

Köfte Malzemeleri:
  • Dana kıyması
  • 1 adet orta boy soğan
  • 1 diş sarımsak
  • 1 tatlı kaşığı glutensiz galeta unu
  • 1 tatlı kaşığı glutensiz hardal( isteğe bağlı)
  • Karabiber
  • Tuz
  • Bir tutam maydanoz(İsteğe bağlı)
Hamburger köftesini dilediğiniz malzemelerle isteğinize bağlı olarak yapabilirsiniz. Damak tadınıza uygun köfteyi kendi tarifinizle de yapabilirsiniz.
Ekmeği ve köfteyi hazırladıktan sonra tek yapmanız gereken ekmeğinizin arasına malzemeleri yerleştirmek.
Öncelikle köfteyi koyup üzerine Burger peynirini yerleştirin. Daha sonra fırına atıp peynirin erimesini bekleyin. Ardından kornişon turşu, marul, domatesi ekmeğin arasına yerleştirebilirsiniz. Afiyet olsun 😊
IMG_4097.JPGIMG_4100.JPGWhatsApp Image 2020-06-06 at 01.39.04.jpegWhatsApp Image 2020-06-06 at 01.39.03.jpeg

• Like
Tepkiler: admin