Glutensiz Dondurmalar

Glutensiz yaşamını paylaş
Diğer çölyaklılara faydalı olmak için bir şeyler yaz!
Hemen başla!

admin

Yönetici
Yönetici
2 Ara 2019
31
7
26
Çölyak hastaları için hazırlanan özel glutensiz diyet programında bilindiği üzere arpa, yulaf ve buğday içerikli herhangi bir gıda yer almamaktadır. Yani yaşam boyu glutensiz diyet yapacak olan hastalar her tüketim sürecine dikkat etmelidir. Besin kaynaklarından içeceklere, atıştırmalıklardan aklınıza gelen her türlü gıda tüketimine dikkat etmesi gereken çölyak hastaları, dondurma seçiminde de özenli bir şekilde tercih yapmalıdır. Günümüzde hazır olarak satışı gerçekleşen dondurmaların tamamında gluten bulunmaktadır. Ancak bazı markaların özel olarak ürettiği glutensiz dondurmalar, çölyak hastaları ve gluten duyarlılığı olan bireyler için uygundur.
Dondurmada Neden Gluten Var?
Gluten öncelikle bir protein türüdür. Hamurların kıvama gelmesi için kullanılan bu proteine farklı katlı malzemeleri de eklenir. Dondurmalar da da bu durum geçerlidir. Fırınlanmış malzemelerde kullanılan gluten, dondurma külahlarının üretiminde de tercih edilmektedir. Çölyak hastaları için büyük bir risk olan bu tür tüketimlerden önce mutlaka etiket kontrolü yapılmalıdır.
Glutene hassasiyeti olan bireyler için de aynı durum geçerlidir. İnce bağırsakta glutene karşı verilen tepki, mide bulantısı, kusma, baş ağrısı ve şiddetli karın ağrısıyla kendini gösterir. Haliyle günümüzdeki glutensiz gıdaların tüketilmesi, çölyak hastalarının yaşam kalitesini de artıracaktır. O halde glutensiz dondurmalar konusunda her zaman riskin olduğunu ve bu nedenle etiket kontrolünden sonra ürünleri satın almanız gerektiğini unutmayınız.
Açık ya da kapalı kutularda satışı yapılan dondurmalar günümüzde sıklıkla tüketilmektedir. Bu dondurmaların etiket kontrolünde genelde glutensiz ibaresi bulunmayabilir. Fakat dondurma üretiminde kullanılabilecek buğday, çavdar, yulaf ve arpa gibi besin kaynaklarının, çölyaklıları ciddi rahatsızlıklarla buluşturabilir. Öte yandan glutensiz ibaresi bulunmayan dondurma paketlerinde bireysel olarak kontrol gerçekleştirebilirsiniz. Yani az miktarda tadacağınız dondurmanın vücudunuzda oluşturacağı tepkiden, ürünün glutenli olup olmadığını fark edebilirsiniz.
Glutenli Dondurma Vücuda Zararlı mı?
Gluten proteinin aşırı miktarda tüketilmesi öncelikle sağlıklı bireylerde mide ve sindirim hastalıklarına neden olabilir. Çölyaklılar için zaten glutenli tüm ürün ve içecekler yasaklanmıştır. Bununla birlikte yeme ve içme sürecinde hazır gıdalardan kaçınmalı ve mümkün ise gluten miktarı az olan gıdalardan yararlanmalısınız. Sağlıklı bireyler günlük 10 grama kadar gluten proteinin alabilir. Bu miktar, vücudun ihtiyacı olan protein miktarıdır. Ancak glutenli dondurma tüketen bir çölyak hastasında yan etkiler anında ortaya çıkacak ve farklı sorunları da beraberinde getirebilecektir.
Glutensiz Dondurma Çeşitleri
Çölyak hastalarının tüketebileceği glutensiz dondurmalar birçok alternatifi beraberinde getirmektedir. Özellikle de sıcak yaz aylarında her yaştan insanın tükettiği dondurma çeşitleri, bazı markaların glutensiz tüketimiyle desteklenmektedir. Bu konuda öncelikle bir marka olan Bolulu Hasan Usta’nın DOSİDO ve LASİDO isimli özel paketli dondurmaları, glutensiz dondurmalar arasındadır. Birçok süpermarkette bulunabilecek bu dondurma türünün yanı sıra ‘Dalgıçlar’ markasının ürettiği dondurmada da gluten yoktur. Tamamen çiftlik ortamında üretilen süt ve meyvelerden hazırlanan dondurmalarla ilgili internet üzerinden de araştırma yapabilirsiniz. Her iki markanın ülkemizdeki çölyaklılar için oldukça uygun bir alternatif olduğu unutulmamalıdır.
Magnum Glutensiz Dondurma
Magnum tüm dünya çapında en çok tüketilen dondurma markasıdır. Ayrıca ülkemizde de rağbet gören Magnum dondurmalar, glutensiz dondurma kategorisinde de üretim gerçekleştirmektedir. Çölyak hastalarına özel olarak ürettiği ‘After Dinner’ isimli dondurma, glutene duyarlılığı olan kişiler tarafından da tercih edilebilir. Ayrıca fıstıklı, bademli, klasik ve beyaz çikolatalı Magnum dondurmalarında da gluten yoktur. Yine de tüketimden önce etiket kontrolünün yapılması yararlı olacaktır.
Mado Glutensiz Dondurma
Ülkemizin pek çok farklı noktasında Mado dondurmaları satışa sunulmaktadır. Ayrıca neredeyse her kentte Mado markasının cafecilik sektöründe de hizmet verdiğini görebilirsiniz. Dondurma çeşitleri oldukça fazla olan Mado’nun glutensiz dondurmaları çölyaklılar için üretilmektedir. Bu konuda Mado firmasına ait olan işletmelerde glutensiz dondurmalar ambalajlı olarak sunulmaktadır. Bunun nedeni ise çapraz bulaşma nedeniyle çölyaklıların sağlığının korunmaya çalışılmasıdır. Mado glutensiz dondurma çeşitleri muz, karamel, kako, sade, vişne, karadut, kiraz, badem, kavun, çilek ve frambuazlı olarak tüketilebilir.
L’era Fresca: L’era Fresca markası, glutensiz dondurma tüketmek isteyen çölyaklılara özel alternatifler sunmaktadır. Firma olarak henüz keşfedilmese de çölyaklıların rahatlıkla tüketebileceği bu dondurmalar fındıklı, fıstıklı, bitter fındıklı, sütlü, tahin cevizli ve limonlu olarak sunulmaktadır.
Tadella ve Sarelle: Yine ülkemizde markalaşmış firmalar arasında bulunan Sarelle ve Tadella’nın glutensiz dondurmaları da bulunmaktadır. Hazır satın alırken etikete bakarak rahatlıkla tercih edebilirsiniz.
Dondo: Dondo dondurma, çölyak hastaları için glutensiz dondurma üretmektedir. Yurtdışından da sipariş alan Dondo firması, ülkemizde de birçok kişi tarafından rağbet görmektedir.
Özet olarak ülkemizdeki çölyak hastaları için bu firmaların glutensiz dondurma üretimine devam ettiği unutulmamalıdır. Kafe ya da mekanlarda vereceğiniz dondurma siparişlerinde çapraz bulaşma riskine karşı mutlaka ambalajlı tabaklar talep ediniz. Genelde firmalar bu durumun farkında olsa da çölyak hastalığının yan etkilerinden korunmak için kişisel tedbirlerinizi almanız önemlidir.