Glutensiz Çikolata Soslu İrmikli Muhallebi

Glutensiz yaşamını paylaş
Diğer çölyaklılara faydalı olmak için bir şeyler yaz!
Hemen başla!

Zeynep

Moderatör
9 Ara 2019
13
17
6
Kars
Merhaba Arkadaşlar :) Çok sevdiğim bir tarif vermek istiyorum. Hem lezzetli hem de çok pratik yapılışı. İster tart kalıbında yaparsınız isterseniz de benim yaptığım gibi kuplarda yaparsınız. Hızlı ve pratik olsun istiyorsanız kuplar ideal. Ama misafir sofraları için tart kalıbında yapmanızı tavsiye ederim çok daha gösterişli olacaktır:)
Malzemeler:
  • 5 su bardağı Süt
  • 10 yemek kaşığı şeker
  • 1 su bardağı Glutensiz İrmik (Ege-Glutensiz İrmik kullandım )
  • 1 yemek kaşığı glutensiz un( Sinangil-Glutensiz un kullandım)
  • 1 paket vanilya ( Dr. Oetker kullandım)
  • Çikolata sos ( Dr. Oetker Glutensiz çikolata sosu kullandım)
Yapılışı:
Öncelikle muhallebisini yapmak için; süt, şeker, irmik ve unu karıştırıp ocağın altını açıyoruz. Muhallebi kıvamına gelince 1 paket vanilyayı ekleyip karıştırıyoruz. Ardından 1-2 dk daha karıştırıp ocağı kapatıyoruz. Muhallebimiz hazır hale geliyor.​
  • Muhallebiyi tart kalıbında yaptıysanız muhallebiyi kalıba döküp kalıbı dolaba koyuyoruz 4-5 saat donmasını bekliyoruz. ( Kalıptan daha kolay çıkması için kalıbın içine streç film yerleştirebilirsiniz) Donduktan sonra muhallebiyi kalıbından çıkarıp orta boşluğa çikolata sosunu döküyoruz ve tekrar 1 saat kadar buzdolabında bekletiyoruz. Ardından Çikolata soslu İrmikli Muhallebimiz servise hazır hale geliyor.
  • Muhallebiyi kuplarda yapacaksanız, hazırladığımız muhallebiyi kuplara kaşık yardımıyla koyuyoruz. Ardından hazırladığımız çikolata sosunu üzerine döküyoruz. Zevkinize göre hindistan cevizi, fındık veya ceviz ile süsleyebilirsiniz. Daha sonra dolapta isteğinize göre bir süre bekletip muhallebiyi servis yapabilirsiniz. :):)
Püf Noktaları:
  1. Muhallebi kıvamına gelince ocağı kapatmalısınız hemen yoksa çok koyulaşıyor.
  2. Sütünü miktardan daha az koymayın muhallebi kıvamını kaybediyor.
  3. Tart kalıbında yapacaksanız mutlaka streç film ile kaplamalısınız yoksa kalıptan çıkarmak çok zor ve riskli.
  4. Ben kuplarda yaptım hem çok pratik oldu hem de hızlı oldu.
Umarım beğenirsiniz Afiyet olsun:)
25DB1726-2A8A-4A6E-8473-A3C9E43CC138.jpeg9D583B31-268C-4CA4-B171-962FFDD8F03C.jpeg59C351EF-6835-43E0-81B2-A168F058AED5.jpeg28ADF579-BA11-4B4A-9D6C-01E3D40A3F6B.jpeg0C1523E2-E4C4-461B-8684-34F0404BB065.jpeg

efeninannesi

Yeni üye
11 Ara 2019
6
2
6
İstanbul
Olcay bey ben oğluma yaptım bayıldı bu tarife. Misafirlerimiz de vardı resim çekmeye fırsat kalmadan bitirdiler :) Teşekkür ederiz Zeynep Hocam.