Gluten Proteini Sağlığa Zararlı mı?

Glutensiz yaşamını paylaş
Diğer çölyaklılara faydalı olmak için bir şeyler yaz!
Hemen başla!

admin

Yönetici
Yönetici
2 Ara 2019
29
7
26
Günlük olarak gluten proteininin vücuda belirli miktarlarda alınması gerekir. Bu nedene gluten proteini sağlıklı bir birey için sorun teşkil etmez. Ancak çölyak hastaları glutensiz ürünler listesi üzerinden yaşam boyu diyet yapmak zorundadır.

Ayrıca çavdar, buğday ve arpa içeriğinden oluşan yiyecekler, çölyak hastalarında şiddetli kusma, karın ağrıları ve baş ağrıları gibi sorunlara neden olur.

Glutensiz gıdalar tüketmek zorunda olan çölyak hastaları, hazır gıdalara da başvurmamalıdır. Fakat günümüzdeki pek çok marka, çölyaklılara özel glutensiz hazır gıdalar üreterek satışa sunmuştur. O halde çölyaklıların glutensiz ürün tercihlerine her zaman dikkat etmesi gerekirken yaşam kalitesini etkilememek adına mutfaktaki araç ve gereçlerin temizliğine de özen göstermesi şarttır.

Sonuç olarak eğer çölyak hastası değilseniz veya gluten duyarlılığınız yoksa gluten sağlığa zararlı bir madde değildir. En azından aşırı bir tüketim yoksa sağlığa zararlı değildir diyebiliriz. Öte yandan çölyak hastasıysanız ya da gluten alerjiniz varsa eser miktarda bile alınacak gluten sağlığa zararlıdır ve çok ciddi sorunlar çıkarabilir.