Çölyak Tedavisi için Aşı Çalışmaları

Glutensiz yaşamını paylaş
Diğer çölyaklılara faydalı olmak için bir şeyler yaz!
Hemen başla!

nuran

Moderatör
Yönetici
3 Ara 2019
3
6
1
32
Çorlu
Çölyak hastalığının herhangi bir tedavisi bulunmamakla beraber yaşam boyu glutensiz diyet uygulamasına başvurulmaktadır. Bu yüzden çölyak hastalığı tedavisi sürecinden önce hastalığın belirtileriyle ilgili tanı koymak için öncelikle birtakım testler uygulanmaktadır. Test sonuçlarına göre kişide çölyak var ise hızlı bir şekilde glutensiz diyet uygulaması hazırlanmaktadır. Öte yandan çölyak tedavisi için aşı çalışmaları da hastalar tarafından merak edilmektedir.
Çölyak Hastalığı için Aşı Çalışması Yapılıyor mu?
Konuyla ilgili olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde hastalığın kesin çözümüne ulaşmak amacıyla bir aşı çalışması başlatılmıştır. Bu aşı ‘Nexvax2’ olarak adlandırılmış ve ilk faz çalışmaları sona ermiştir. İkinci faz çalışmalarının başladığı bilinmektedir. Bu noktada ABD’deki özel bir biyoteknoloji firmasının çölyak hastalığının kesin tedavisi için gerekli girişimleri sürdürdüğünü söyleyebiliriz.
İlacın birinci faz çalışmalarında sadece hastalar üzerinde birtakım gözlemler ve testler gerçekleştirilmiştir. Bu testlerde gluten proteininin vücuda girmesi ve daha sonra bağışıklık sistemine nasıl etki ettiğine dair elde edilen veriler not edilmiştir. Ayrıca bağışıklık sisteminin çölyak hastalığından nasıl etkilendiğinin görülmesi için çölyak tedavisi için aşı çalışmaları bu şekilde başlatılmıştır.
Aşı çalışmalarının ikinci faz süreci ise Yeni Zelanda ve Avustralya’da devam etmektedir. Çünkü bu ülkelerde ve ABD’de çölyak hastalığına yakalanan kişi sayısında ciddi bir artış gözlemlenmiştir. Nexvax2 aşısı ile ilgili ilerleyen süreçlerde çok daha kapsamlı açıklamaların yapılması beklenmektedir.
Nexvax2 Aşı Çalışmaları Nasıl Sonuçlandı?
Başta alerjik durumlar için başlatılan Nexvax2 çalışmasının laboratuvar sonuçları başarılı bir şekilde tamamlanmıştır. Bununla beraber otoimmün hastalıklar, romatoid artrit ve tip 1 diyabet gibi hastalıklardaki alerjenler üzerinde etkili olacağı tahmin edilen bu aşının en çok çölyak hastalarına faydalı olabileceği düşünülmektedir.
Hastaların standart bir diyet sürecinde sağlığına kavuşması için uygulanan bu tedavinin gluten alerjenlerine yanıt veren hücreler üzerinde etkili olduğu belirtilmektedir. Yani bu hücrelerin yeniden düzenlenmesini sağlayan Nexvax2 aşısı ayrıca bağırsak iltihaplanmalarına karşı olumlu etkiler sağlayacaktır. Hastalar ilacı düzenli bir şekilde kullanırken glutensiz diyete devam edecek ve vücuttaki dokuların iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Genel itibariyle hastalarda hedeflenen durumlar bu şekilde olmakla beraber glutene karşı tolerans sağlanacağı belirtilmiştir.
Aşının, hastalığın teşhis edilmesinden sonra kullanıma başlaması gerektiği açıklanmıştır. Bu sayede kan ve çölyak testinden hastalık için pozitif sonuç çıkması halinde hızlıca aşı tedavisine geçilecek ve glutenin tepkisi ölçülecektir. Sonuç olarak glutene maruz kalmanın farklı hastalıkları tetikleyip tetiklemeyeceği de bu aşı sayesinde ortaya çıkacaktır. Aşının ayrıca güvenilir olduğu ve çölyaklıların rahatlıkla kullanabileceği de paylaşılmıştır.
Çölyak Hastalığı için İlaçla Tedavi Yöntemi Var mı?
Çölyak hastalığıyla ilgili olarak aşı çalışmalarıyla birlikte ilaç çalışmalarının sürdürüldüğü bilinmektedir. Bu konuda Viyana’da kapsamlı bir faaliyet gerçekleştiren araştırmacılar, çölyak hastalığıyla ilgili kesin tedaviyi amaçlayan bir ilaç geliştirmektedir. Ayrıca hastalığın semptomlarını engellemek adına da araştırmaların sürdüğü bilinmektedir.
Çölyak hastalığı ciddi bir tehdit olarak aslında dünyadaki tüm bireyleri olumsuz yönde etkilemektedir. Araştırmaya konu olan Nexvax2 aşısının 2021 yılında tüm çalışmaların tamamlanmasının ardından hastalar için piyasadaki yerini alacağı düşünülmektedir. Aşıyla beraber ilacın da gluten üzerindeki etkilerini azaltmak amacıyla aynı tarihlerde sunulacağı belirtilmektedir.
Özet olarak, çölyak tedavisi için aşı çalışmaları devam ediyor ama henüz sonuçlanmış bir çalışma yok. Bu yüzden çölyak hastalarının ilaç ya da aşı çıkana kadar glutenli diyete devam etmesi gerekir.
 
  • Like
Tepkiler: Olcay ve admin

senaa

Yeni üye
9 Ara 2019
16
7
6
Kars
8 yıl önce teşhisim konuldu. O zaman da aşı çalışmaları yapılıyordu. Umarım bir an önce sonuçlanır.