Çölyak Para Yardımı Nasıl Alınır?

Glutensiz yaşamını paylaş
Diğer çölyaklılara faydalı olmak için bir şeyler yaz!
Hemen başla!

admin

Yönetici
Yönetici
2 Ara 2019
31
7
26
Çölyak hastalarının daha rahat bir şekilde beslenebilmesi amacıyla sunulan çölyak para yardımı, bazı kurumlara yapılacak başvuruların ardından alınabilmektedir. Elbette bu başvuru sürecinden önce hastaların bazı şartları da sağlaması gerekir. Öte yandan glutene duyarlılığı olan bireylerin de doktor raporuna göre para yardımı alması mümkün olabilir.
2020 Çölyak Para Yardımı Başvurusu
Çölyak para yardımından yararlanmak için Sosyal Sigortalar Kurumu’na başvuru yapılması gerekir. Başvuru sırasında bireylerden bazı evraklar da istenecektir. 18 yaşından küçük olan hastaların da aileleriyle beraber ikamet ettiği şehirdeki SGK’ya başvurması yeterli olacaktır. Hastalarda sosyal güvence şartı da aranmamaktadır. O halde çölyak para yardımı başvurusu için ihtiyacınız olan belgeler;
T.C. kimlik belgesi ve fotokopisi
2 adet biyometrik fotoğraf
Çölyak hastalığı teşhisinin yer aldığı doktor raporu şeklindedir.
Çölyak hastalığı raporu, tam teşekküllü bir devlet ya da şehir hastanesinin Gastroenteroloji bölümünden alınmaktadır. Gastroenteroloji bölümünden alınamayan çölyak raporu, çölyak para yardımının da yapılamamasına neden olur.
Çölyak hastası olan bireyler yaşam boyu glutensiz diyet yapmaktadır. Günümüzde glutensiz olarak üretilen gıda ve içeceklerin maliyeti biraz yüksek olduğu için hastalara SGK tarafından çölyak para desteği sunulmaktadır.
Çölyak Para Desteği Ne Kadar?
SGK’nın sunduğu çölyak para desteği en son 2017 yılında güncellenmiştir. Hastaların yaş aralıklarına göre verilen bu destekler ve ücret miktarları şu şekildedir;
  • 0 ile 5 yaş arasındaki çölyaklılara – 78,75 TL
  • 5 ile 15 yaş arasındaki çölyaklılara – 120 TL
  • 15 yaş ve üzerindeki çölyaklılara ise 108,75 TL destek yatırılmaktadır.
Çölyak para yardımı her ay hastaların banka hesap numarasına yatırılır. Her ayın 8 – 14 tarihleri arasında alınabilecek bu yardım Akbank, PTT, Halk Bankası, Ziraat Bankası ve Vakıfbank hesaplarına aktarılır. Bu bankalardan birine yapacağınız başvurunun ardından ilgili hesap numarasını çölyak para yardımı başvurusu sırasında SGK’ya iletmeniz gerekir. Çölyak desteğini PTT üzerinden almak isteyenler ise yalnızca T.C. kimlik numarasını kullanarak işlem yapabilir. Son olarak çölyaklılar, yardım sorgulama sürecini e-Devlet portalı üzerinden takip edebilmektedir.