Çölyak Hastalığının Kesin Tedavisi Var mı?

Glutensiz yaşamını paylaş
Diğer çölyaklılara faydalı olmak için bir şeyler yaz!
Hemen başla!

admin

Yönetici
Yönetici
2 Ara 2019
29
7
26
Çölyak hastalığının kesin tedavisi bulunmamakla beraber bu konuda yurt dışındaki bazı üniversitelerde birtakım çalışmaların devam ettiği bilinmektedir. Örnek olarak Viyana’daki bir çalışma sonucunda çölyak’ın semptomlarını azaltan ilaç geliştirilmiştir. Ancak piyasada henüz yer almayan bu ilacın 2021 – 2022 yılları arasında çölyak hastaları için sunulacağı düşünülüyor.
ABD’de ise çölyak hastalığına kesin çözüm olarak bir aşı çalışması devam etmektedir. Bağışıklık sistemine iyi geldiği belirtilen bu aşının ilk klinik çalışmaları devam ederken Nexvax2 olarak adlandırılan bu aşıyla ilgili de 2021 – 2022 yılları arasında net bir açıklama yapılacağı düşünülüyor.
Çölyak hastaları bu süreçler tamamlanana kadar glutensiz diyete devam etmelidir. Ayrıca arpa, çavdar ve buğday içeren gıdalar tüketilmemeli ve aynı zamanda hazır gıda satın alırken de etiket kontrolü yapılmalıdır. Gluten proteinine karşı doktor tarafından hazırlanan ve çölyak teşhisinin hemen ardından başlanması gereken glutensiz diyetin amacı, hastanın yaşam kalitesini yükseltmek ve ince bağırsağın tepkimelerini engellemektir.