Çölyak Hastalığının Bitkisel Tedavisi Var mı?

Glutensiz yaşamını paylaş
Diğer çölyaklılara faydalı olmak için bir şeyler yaz!
Hemen başla!

admin

Yönetici
Yönetici
2 Ara 2019
29
7
26
Gluten proteinine karşı aşırı reaksiyon oluşmasıyla birlikte görülen ince bağırsak hastalığına çölyak denir. Genetik faktörlerin yanı sıra sürekli glutenli gıdalar tüketenlerde görülen çölyak hastalığı için tek tedavi yöntemi, ömür boyu glutensiz diyettir. Ancak bazı bitkisel gıdalarla hastalığın semptomları azaltılabilir.
Çölyaklılar, paylaşacağımız bitkisel gıdalar ile ince bağırsağın rahatlamasını sağlayabilir. Bu gıda ya da kürlerin mutlaka doktora danışıldıktan sonra tüketimine başlanmalıdır. Elbette uzman diyetisyenler de bitkisel tedavi sürecinde nasıl hareket etmeniz gerektiğini sizlerle paylaşacaktır.
Meşe Palamudu ile Çölyak Bitkisel Tedavisi
Meşe palamudunun tarihi oldukça eskiye dayanır. Ayrıca içeriğinde protein bakımından çok zengin besin kaynakları da bulunmaktadır. Kırmızı ve beyaz meşe palamudu, çölyak bitkisel tedavisinde tüketilebilir. Bu bitki öncelikle gluten içermez ve çölyak hastaları için idealdir. Beyaz meşe palamudu tatlıdır. Gallik asit bakımından da zengindir. Kırmızı meşe palamudu ise tannik asitten oluşmaktadır. Tadı ise acıdır. Ancak her iki türde de gluten bulunmadığı için çölyak hastalarına tavsiye edilmektedir.
Meşe palamudu tüketimi ise beyaz palamudun 4 saate kadar haşlanmasından sonra gerçekleştirilebilir. Haşlanan palamudun daha sonra kabukları soyularak rahatlıkla tüketilebilir.
Kestane Çölyak Hastalığına İyi Gelir mi?
Kestane, ciddi bir B vitamini deposudur. Özellikle de çölyak hastalarının B vitaminine ihtiyacı olacaktır. Ayrıca bu bitkinin çölyak hastalığı sürecinde sık sık tüketilmesi önerilmektedir. Elbette kestane ile beraber kuru incir, fındık, ceviz ve kuru üzüm de tüketilmesi gereken besin kaynaklarıdır. Ancak çölyaklılar, kestane tüketimini de yine doktor önerisiyle gerçekleştirebilir. O halde kestanenin vücuda sağladığı faydaları şu şekilde sıralayabiliriz;
Sakinleştirici bir etkisi vardır.
Kan basıncını düzenler.
Ateş düşürür.
Tok tutucu özelliği bulunmaktadır.
Kemik ve kasları güçlendirir.
Dişler üzerinde olumlu etkiler bırakır.
Yaşlanmayı geciktirir.
Bağışıklık sistemini güçlendirir.
Mideyi rahatlatır.
Akciğer kanseri gibi ciddi rahatsızlıklarda tüketilebilir.
Kalp sağlığını korur.
Alzheimer’i önler.
Cinsel performansı artırır.
Antioksidan özelliği bulunmaktadır.
İshali önler.
Kolesterolü düzenler.
Halsizliğe iyi gelir.
Kavunağacı – Karaağaç ile Bitkisel Tedavi Mümkün mü?
Çölyak semptomlarını azalttığı düşünülen karaağaç ve kavunağacı, düzenli olarak tüketilmelidir. Genelde çay haline getirildikten sonra tüketimi uygundur. Bu bitkileri kaynar suda demledikten sonra doğal tatlandırıcılardan olan bal ile karıştırarak tüketimi önerilmektedir. Ayrıca günde 1 kez tercih edilmesi yeterlidir. Aşırı miktarda bitkisel ürün ya da bitkisel çay tüketen çölyak hastaları, ince bağırsağın tepki vermesine neden olabilir.
Çölyak Hastalığında Çörek Otu ve Çörek Otu Tohumu
Çörek otu, çölyaklılar için önerilen bitkisel ürünlerden biridir. Soğuk pres ile veya ezilerek hazırlanabilen çörek otunun, çölyak semptomlarına iyi geldiği bilinmektedir. Ottan ayrılan yağının herhangi bir katkı ilave edilmeden tüketilmesi önerilen çörek otunun çölyak hastalığında kesin tedavi yöntemi olmadığı unutulmamalıdır.
Çörek otunun tüketimi ise şu şekildedir;
Çörek otu önce havanda ezilir (3 çay kaşığı kadar)
Günde 1 kez tüketilebilir
Tüketim 1,5 – 2 ay arasında devam edilebilir.
Çörek otu yoğurt ya da çorba ile de tüketilebilmektedir. Fakat içeriğinde çörek otu bulunan gıda veya yemeklerin hipoglisemi hastalarında ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceği unutulmamalıdır. Bu süreçte çölyaklılar, doktor onayından sonra çörek otu tüketmeye başlayabilir.
Çörek otu yağının vücuda pek çok faydası bulunmaktadır. Çörek otu yağının faydaları;
Sinüzite iyi geldiği bilinir.
Kansere karşı bağışıklık sistemini korur.
Kalp sağlığını korur.
Mide ağrılarını ve mide bulantılarını engeller.
Saç dökülmesini engeller.
Saçların daha kolay ve sağlıklı uzamasını sağlar.
Depresyon, stres ve gerginliği önler.
Kronik yorgunluğa iyi gelir.
Dolaşım sistemi üzerinde faydalıdır.
Şeker hastalığı için yararlıdır.
Cinsel gücü artırır.
Ateşi düşürür.
Diş ağrılarına iyi gelir.
Bağışıklık sistemini güçlendirir.
Amfizem hastalığına karşı alternatif tedavi olarak kullanılabilir.
Kolesterolü düşürür.
Eklem ağrılarını engeller.
Romatizmaya iyi gelir.
Uykusuzluk sorununu ortadan kaldırır.
Yaraları iyileştirir.
Magnezyum, potasyum ve kalsiyum ile A, B ve C vitaminleri bakımından zengindir.
Sindirim sistemini rahatlatır.
Burun tıkanıklıklarına iyi gelir.
Öksürük ve bronşite iyi gelir.
Astım üzerinde etkilidir.
Gaz giderici özelliği bulunmaktadır.
Bağırsak parazitlerini ortadan kaldırır.
Görüldüğü üzere çörek otu yağının pek çok yararı bulunmaktadır. Çölyaklıların doktor tavsiyesine göre tüketebileceği çörek otu yağı, bağırsak kurtları üzerinde de etkilidir. Ayrıca sindirim sistemini rahatlattığı için çölyak hastalarına önerilen bitkisel kaynaklar arasındadır.
Çölyak Hastalarının Tüketebileceği Bitkiler
Bilindiği üzere çölyaklılar her besini tüketemez. Sadece çölyak diyetinde yer alan glutensiz besinlerden yararlanır. Ancak çölyaklıların tüketebileceği bazı bitki türleri bulunmaktadır. Tamamı sağlıklı olan bu bitkiler aşağıdaki gibidir;
Ceviz yağı
Susam yağı
Hindistan cevizi yağı
Avokado
Badem sütü
Organik yağlar
Zeytin yağı
Çölyak hastaları bunlara ek olarak mantar, kereviz, sarımsak, arpacık, şalgam, karnabahar, zencefil, yonca, rezene, tere, turp, soğan, kıvırcık salata, lahana turşusu ve beyaz lahana gibi sebzeleri de rahatlıkla tüketebilmektedir.
Son olarak; doktor onayı olmadan hiçbir şekilde bitkisel tedavi veya kürlere başvurmamalısınız.