Çölyak Hastalığının Başka Hastalıklarla Bağlantısı Var Mı?

Glutensiz yaşamını paylaş
Diğer çölyaklılara faydalı olmak için bir şeyler yaz!
Hemen başla!
11 Ara 2019
3
1
1
Adana
Merhabalar. Benim teşhisim yeni konuldu ve henüz çok acemiyim diyete yeni başladım. Bugün okuduğum bir yazıda Çölyak hastalığının başka hastalıklarla bağlantı olabileceği, çölyak hastalarının diyetin başladıklarında süt ve süt ürünlerine de dikkat etmeleri gerektiği yazıyordu. Aynı zamanda Laktoz alerjisine de sahip olabileceklerinden bahsediyordu.

Bu bilgi doğru olabilir mi? Zaten glutensiz diyet çok zor bir de süt alerjisi olursa ne yiyip ne içerim ben :( Bu forumda Çölyak konusunda tecrübeli ve bilgili arkadaşlar vardı bilginiz varsa cevap yazabilir misiniz bana?

senaa

Yeni üye
9 Ara 2019
13
5
6
Bursa
Merhaba. Remzi Bey maalesef Çölyak hastalığının başka hastalıklarla bağlantısı olabiliyor. Kesinlikle olacak diye bir şey yok ama olma ihtimalide elbette var. Gluten dışında başka hassasiyetlerinizin olup olmadığını öğrenip ona göre bir beslenme düzeni oluşturmalısınız. Hiç bir şey sağlıktan daha önemli değil.
Başlarda alışmak zor oluyor ama inanın alıştıktan sonra Çölyak bir yaşam biçimi haline geliyor. Üzmeyin kendinizi ve zamana bırakın. Süreç içerisinde her şey çok daha kolay olacak. Siz bu süreçte diyetinizi doğru bir şekilde uygulamaya çalışın sadece.