Çölyak Hastalığının Başka Hastalıklarla Bağlantısı Var Mı?

Glutensiz yaşamını paylaş
Diğer çölyaklılara faydalı olmak için bir şeyler yaz!
Hemen başla!
11 Ara 2019
3
1
1
Adana
Merhabalar. Benim teşhisim yeni konuldu ve henüz çok acemiyim diyete yeni başladım. Bugün okuduğum bir yazıda Çölyak hastalığının başka hastalıklarla bağlantı olabileceği, çölyak hastalarının diyetin başladıklarında süt ve süt ürünlerine de dikkat etmeleri gerektiği yazıyordu. Aynı zamanda Laktoz alerjisine de sahip olabileceklerinden bahsediyordu.

Bu bilgi doğru olabilir mi? Zaten glutensiz diyet çok zor bir de süt alerjisi olursa ne yiyip ne içerim ben :( Bu forumda Çölyak konusunda tecrübeli ve bilgili arkadaşlar vardı bilginiz varsa cevap yazabilir misiniz bana?

senaa

Yeni üye
9 Ara 2019
16
7
6
Kars
Merhaba. Remzi Bey maalesef Çölyak hastalığının başka hastalıklarla bağlantısı olabiliyor. Kesinlikle olacak diye bir şey yok ama olma ihtimalide elbette var. Gluten dışında başka hassasiyetlerinizin olup olmadığını öğrenip ona göre bir beslenme düzeni oluşturmalısınız. Hiç bir şey sağlıktan daha önemli değil.
Başlarda alışmak zor oluyor ama inanın alıştıktan sonra Çölyak bir yaşam biçimi haline geliyor. Üzmeyin kendinizi ve zamana bırakın. Süreç içerisinde her şey çok daha kolay olacak. Siz bu süreçte diyetinizi doğru bir şekilde uygulamaya çalışın sadece.

18 Haz 2020
1
1
1
Türkiye
Merhaba,

Tansiyonum her zaman maksimum 11-6 olan biriyim. Üç hafta önce o malum markanın çikolatasını kaşık kaşık yedikten sonra 31 yıllık ömrümde ilk kez tansiyonumu 13-8 gördüm. Çok fazla ekmek vb ürün tükettikten sonra üç kez daha bu sıkıntıları yaşadım, akabinde bulantılarım devam etti. Daha sonra sebebini anlamadığım bir kabızlık, akabinde ishal ve zehirlenme. Birkaç yan etki daha. Doktorum detaylı bir kan tahlili istedikten sonra tiroit bezlerimde hafif bir yükseklik gördü. Örneğin; normal değer 3.8 olması gerekir iken benim 3.9. Yani 0.1'lik bir değer yüksekliği. Bu çok basit bir yükseklik oldugu için ilaca başlanmadı fakat bu değerden kaynaklı tansiyonum yüksekiyor diye düşünülüp EKG ye yönlendirildim, kalbin biraz fazla çalışıyor denip yine tiroite bağlandı ve basit bir kalp ilacı verildi. Henüz başlamadım çünkü ilacın neden verildiğini mantıklı bir sebep ile anlamadım. Madem tiroitlerimden kaynaklıydı o zaman onları tedavi etmemiz gerekiyor diye düşünüp başka bir hekime danıştım. Ben şikayetlerimi ucundan anlatırken hekim tüm şikayetlerimi tamamlayıp Çölyak dedi. Bir haftalık deneme diyetine başlayacağım.
Yeni başlayacak olanlar için önemli detayları paylaşanlarınız olur ise çok sevinirim.
Teşekkürler,
Esen

• Like
Tepkiler: Pelin

Pelin

Yeni üye
9 Ara 2019
9
6
6
RİZE
Merhabalar Esen Hanım,
Maalesef Çölyak teşhis konulması zor olan hastalıklardan. Hekimlerimiz bazen yanılabiliyorlar bu konuda. Benim teşhisim de aşırı kilo kaybı, saç dökülmesi ve mide ağrısı şikayetlerimin bir arada olması üzerine konulmuştu. İlk zamanlar alışma süreci olduğu için zorlanabilirsiniz biraz ama alıştıktan sonrası inanın çok kolay oluyor. Bu forumda güzel paylaşımlar oluyor takip edebilirsiniz. Sormak istediğiniz sorular olursa da Sorum Var bölümünden başlık açarsanız bütün arkadaşlarımız yardımcı olacaktır. Faydam olursa ne mutlu bana:)

Pelin

Yeni üye
9 Ara 2019
9
6
6
RİZE
Yeni başladığınız için benim ilk önerim ekmek üzerine olacak. Ege glutensiz ekmek veya Ada glutensiz ekmek ürünlerinden sipariş verebilirsiniz. Bu ürünler glutenin temas etmediği bir tost makinesinde ısıtılıp tüketilince çok lezzetli oluyor. İlk aşamada ekmek ihtiyacınızı karşılayacaktır. Un markası olarakta Sinangil glutensiz un markasından çok memnunum ben.