Çölyak Hastaları SGK’dan Nasıl Ödeme Alır?

Glutensiz yaşamını paylaş
Diğer çölyaklılara faydalı olmak için bir şeyler yaz!
Hemen başla!

admin

Yönetici
Yönetici
2 Ara 2019
31
7
26
Çölyak hastaları için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sunulan aylık ödemenin nasıl alınacağı çölyaklılar tarafından merak edilmektedir. Öncelikle çölyak hastalığı yaşam boyu diyet gerektiren bir sindirim hastalığıdır. Çölyaklılar için özel olarak hazırlanan gıda listesi dışında arpa, çavdar, buğday ya da yulaflı ürün ya da içeceklerin tüketilmesi, ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Bu yüzden çölyaklıların daha rahat bir şekilde beslenebilmesi için SGK kapsamında aylık ödemeler yapılır. Çölyak para desteği olarak da bilinen bu yardımı alabilmek için bazı şartların sağlanması gerekir.
Çölyak Para Yardımı Şartları Nelerdir?
Çölyak para yardımı alabilmek için öncelikle kişiye çölyak teşhisinin konulması gerekir. Tam teşekküllü bir hastanede muayene olan ve çölyak raporuna sahip olan hastaların SGK’ya yapacağı başvuruların ardından değerlendirme süreci başlar. Daha sonra hastalara bilgilendirme sağlanır ve her ayın 8-14 tarihleri arasında kendi adına açtıkları banka hesap numaralarına çölyak para yardımı aktarılır. Çölyaklılar ayrıca PTT’den de hesap açarak bu destekten yararlanabilir.
Çölyak Para Yardımı Nasıl Yapılır?
Çölyak para yardımı başvurusu için gerekli belgeleri hazırladıktan sonra SGK’ya yapacağınız başvuruların ardından artık destek alınabilmektedir. Hastaların bu aşamada Gastroenteroloji bölümünden detaylı bir sağlık raporu çıkarması şarttır. Ayrıca T.C. kimlik belgesi ve 2 adet biyometrik fotoğraf ile başvuru yapılmaktadır. Şehir ya da devlet hastanelerinden rapor alınmadığı sürece çölyak para desteği başvurusu kabul edilmez. Bu yüzden bireylerin çölyak hastası olduğunu kanıtlaması için Gastroenteroloji bölümüne başvurarak gerekli muayene sürecine dahil olması gerekir.
Çölyak para yardımı 2020 yılı için hastaların araştırma konuları arasındadır. Farklı yaş grupları için yine farklı para desteği yapıldığı için hastaların bu konuda da bilgi sahibi olması gerekir. 15 yaş ve üzerindeki çölyaklılar aylık 108 TL destek almaktadır. 5 – 15 yaş aralığındaki çölyaklılar ise aylık 120 TL destek alır. Son yaş grubu olan 0 – 5 yaş arasındaki çocuklara da aylık 78,75 TL çölyak desteği ödemesi yapılır. SGK’ya yapılacak başvurularla beraber hastaların PTT, Vakıfbank, Akbank, Ziraat Bankası ya da Halk Bankası üzerinden hesap açtırması gerekir. Çünkü ödemeler SGK ile anlaşmalı olan bu kurum ve bankalara yatırılmaktadır.